zobacz koniecznie
in

Jakie oświetlenie do warsztatu?

Warsztat miejsce pracy i pełnienia różnych obowiązków. Samochodowy, stolarski, ślusarski, lakiernia, spawalnia i różnego rodzaju inne miejsca pracy wymagają dobrych warunków pracy. Jednym z nich jest odpowiednie oświetlenie przestrzeni.

Barwa światła do warsztatu

Rozważając zakup i montaż odpowiedniego oświetlenia do warsztatu, stanie przed Wami potrzeba odpowiedzenia sobie na pierwsze podstawowe pytanie. Jaką barwę światła LED wybierzecie. Rozważamy oświetlenie LED do warsztatu, ponieważ jest to w dzisiejszych czasach chyba jedyne słuszne rozwiązanie. Zaletami światła LED jest stosunkowo niski pobór prądu w porównaniu do ilości światła, którą otrzymujemy, długi bezawaryjny czas pracy i właśnie możliwość wyboru jednej z trzech głównych barw światła. Są to:

  • ciepła – około 3000K,
  • neutralna – 4000 – 4500K,
  • zimna – okolice 6000 – 6500K.

lampy do warsztatu

To właśnie neutralne lub zimne lampy LED do warsztatu wybierane są najczęściej. Dlaczego właśnie takie barwy oświetlenia warsztatowego ? Neutralna jest czysto biała i najlepiej przypomina dzienne światło, a zimna nie dość, że jest mocniejsza od neutralnej, to najbardziej pobudza do pracy i minimalizuje znużenie. Chyba na tym najbardziej zależy nam podczas pracy w warsztacie, czy innym miejscu pracy ? Należy pamiętać, iż jeden Wat światła zimnego będzie wypełniał przestrzeń bardziej intensywnie, niż światło neutralne, czy też ciepłe. Podsumowując im więcej Kelvinów, tym więcej światła, ale pewną granicą jest tolerancja na bardzo zimne i mocne światło, które po przekroczeniu pewnej granicy może przypominać prosektorium.

Hermetyczne lampy LED

Ta kategoria oświetlenia do warsztatu to dwie popularne opcje:

  • hermetyczne oprawy liniowe (plafony hermetyczne),
  • oprawy hermetyczne z dedykowanymi świetlówkami LED.

Pierwsze rozwiązanie to kolejna wersja bardzo popularnych plafonów liniowych o długości 30, 60, 90, 120 i 150cm. W środku znajdują się dwa paski LED zamontowane pod odpowiednim kątem i rozsyłające światło wzdłuż pomieszczenia. Takie oprawy zapewniają nie tylko sporą dawkę niedrogiego światła i szczelność na poziomie IP44, zatem są odporne na działanie wilgoci, pyłu i innych szkodliwych czynników. Mogą one stanowić konkurencję dla opraw hermetycznych na świetlówki. Te z kolei występują najczęściej w długościach 60, 120 i 150cm. Ich zaletą jest także szczelność, ale na wyższym poziomie (IP65) i dodatkowo dają możliwość szybkiej wymiany źródła światła (świetlówek LED) w razie awarii. Wszystkie hermetyczne źródła oświetlenia do warsztatu występują najczęściej w dwóch barwach (neutralna i zimna).

Liniowe plafony LED

Natynkowe lampy LED do warsztatu w postaci plafonów są kolejnym niehermetycznym źródłem światła, które stosowane mogą być w suchych i niezapylonych wnętrzach. Ich długości to:

  • 30cm – 10W,
  • 60cm – 18W,
  • 90cm – 30W,
  • 120cm – 36W,
  • 150cm – 50W.

Ich zaletą jest atrakcyjna cena, łatwy montaż i także banalnie prosta wymiana w wypadku awarii. Są one montowane metodą na „klik”, zatem jeśli taka lampa się zepsuje, wystarczy wyciągnąć ją z mocowania i zamontować nową. Ponieważ takie lampy stosowane są nie tylko w warsztatach, ale innych pomieszczeniach (korytarze, biura, szkolne hole i inne), to występują dodatkowo w barwie ciepłej, która to jest także stosunkowo często wybierana.

Plafony kwadratowe i okrągłe

Te lampy natynkowe LED też czasami montowane są w warsztatach na suficie lub ścianie. Dzięki nowoczesnemu wyglądowi nadają się także do biura, pokoju, korytarza i innych pomieszczeń. Mleczny klosz równomiernie rozprasza światło a niewielka wysokość plafonu umożliwia montaż także w niskich pomieszczeniach. Występują w różnych mocach – najczęściej spotykane są 12, 18 i 24W.

Gdzie kupić oświetlenie do warsztatu

Technologia LED bardzo się rozpowszechniła i do naszych zakupów kłania się wiele internetowych sklepów. LED jest odporny na wstrząsy, zatem transport nie jest mu straszny. Buszując w sieci możemy znaleźć wiele atrakcyjnych i jednocześnie dobrych jakościowo rozwiązań do warsztatu, garażu, biura i innych pomieszczeń. Zatem jeśli szukacie optymalnego rozwiązania w zakresie oświetlenia LED do warsztatu, Internet jest dobrym miejscem na poszukiwania i zakupy. Oczywiście otwarte są duże sklepy budowlane (Castorama, Leroy Marlin, Obi, Mrówka) czy mniejsze sklepy stacjonarne z oświetleniem LED. Zakupy na miejscu dają zaletę, iż ewentualne reklamacje rozwiązywane są najczęściej na miejscu. Jednak wiele osób nie ma czasu na dojazdy i decyduje się na z reguły szybsze zakupy w sieci.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pokrycia dachowe

Zalety pokryć dachowych z blachy. Co warto o nich wiedzieć?

lozka dzieciece drewniane urok drewna

Wybór łóżka dla dziecka – jak zrobić to dobrze?