koszt instalacji fotowoltaicznej
in

Jak oszacować koszt instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika od kilku lat staje się coraz popularniejsza w związku z wzrostem rachunków za energię elektryczną. By móc zaoszczędzić, trzeba dobrać odpowiednią ilość paneli fotowoltaicznych w stosunku do zapotrzebowania na energię. Istotne znaczenie ma ich rodzaj, bo nie wszystkie są tak samo efektywne. Oczywiście wtedy różnią się ceną, a do niej należy doliczyć jeszcze projekt i montaż instalacji. Jak zatem oszacować koszt instalacji fotowoltaicznej?

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Wszystkie panele fotowoltaiczne zbudowane są z połączonych ze sobą fotoogniw. Ogniwa zrobione są z półprzewodników i to właśnie w nich zachodzi proces konwersji energii z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Dostępnych jest kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, które różnią się nie tylko ceną, ale i efektywnością. Można zdecydować się na panele słoneczne monokrystaliczne. Wykonane są z monokrystalicznego krzemu. Wyróżniają się charakterystyczną estetyką, a dokładnie czarnym zabarwieniem. Są też najbardziej efektywne. Warto jeszcze wiedzieć, że koszt pojedynczego panelu wynosi od 600 zł wzwyż. Może nawet wynosić 2100 zł. Jeżeli szukacie dobrych, a nieco tańszych paneli, to sprawdzą się monokrystaliczne, które wytwarzane są z polikrystalicznego krzemu. Te z kolei, aby pracowały wydajnie, wymagają zamontowania na nieco większej przestrzeni. Koszt jednego panelu wynosi od 550 zł do nawet 1900 zł. Najbardziej ekonomiczne, ale najmniej efektywne są panele słoneczne amorficzne, czyli takie, które wykonane są z amorficznego krzemu. Ich cena wynosi od 90 do 160 zł.

Kiedy zwróci się inwestycja w panele fotowoltaiczne?

Pozornie inwestycja w fotowoltaikę wydaje się kosztownym przedsięwzięciem. Jednak zawsze można skorzystać z dotacji. Dzięki temu koszt całej inwestycji nie będzie już tak wysoki. Trzeba też wiedzieć, że decydując się na fotowoltaikę, można liczyć na zwrot inwestycji już po 6 latach. Ale czy w Twoim przypadku fotowoltaika jest dobrym rozwiązaniem?

Sprawdź opłacalność instalacji fotowoltaicznej i skorzystaj z kalkulatora

Wiele osób zastanawia się, jak oszacować koszt instalacji fotowoltaicznej. Otóż musicie wiedzieć, że wpływa nie niego wiele czynników, począwszy od zapotrzebowania na prąd, które to bezpośrednio wpływa na ilość paneli, przez rodzaj paneli fotowoltaicznych, po miejsce i sposób ich montażu. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że choć fotowoltaika wydaje się dobrym rozwiązaniem dla każdego, to nie zawsze inwestycja z ekonomicznego punktu widzenia jest opłacalna. Dlatego warto wykorzystać narzędzie jakim jest kalkulator paneli fotowoltaicznych. Wystarczy tylko podać wysokość rachunku za miesiąc, następnie kalkulator obliczy zwrot inwestycji w przeciągu 8 czy 25 lat. Koszt całej instalacji fotowoltaicznej może być pomniejszony o ulgę termomodernizacyjną. Można dzięki niej obniżyć swój podatek i w kolejnym zeznaniu podatkowym odliczyć do 32 tys. zł. Ponadto dostępne są dotacje dla inwestorów indywidualnych z programu Mój Prąd. Na instalację domową można otrzymać do 5 tys. zł i ta kwota obniża koszt całkowity ponieważ jest bezzwrotna. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku przedsiębiorców korzystających z programu Energia Plus, gdzie nie są dostępne dotacje, a nisko oprocentowane kredyty. Jednak i oni mogą skorzystać, stosując odliczenia amortyzacyjne, czyli podwyższając koszt uzyskania przychodu. Przy oszacowywaniu kosztu całej inwestycji w panele fotowoltaiczne należy jeszcze wziąć pod uwagę koszty montażu i wykonanego audytu energetycznego. Tutaj widełki cenowe są bardzo różne. Można poprosić o wycenę i na tej podstawie podjąć najlepszą decyzję.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
sposób na leśny klimat

Sposoby na leśny klimat w twoim domu

dach

Papa bitumiczna na dachu – rodzaje, właściwości, montaż