Ogrzewanie
in

Jak działa ogrzewanie folią grzewczą?

Zasady działania folii grzewczej

Folia grzewcza (rzadziej folia grzejna) to rodzaj ogrzewania podłogowego, które wykorzystuje fale podczerwone do generowania ciepła. Budowa takiej folii jest stosunkowo prosta. Na jej powierzchni (folii PET) znajduje się grafit w postaci pasków. Element ten spajają przewody miedziane, a całość zabezpieczona jest srebrną pastą, która zapobiega iskrzeniu. Kiedy przez folię przepływa prąd, wydzielane są fale podczerwone.

Ciepło wytworzone przez podczerwień ogrzewa wszystkie przedmioty w zasięgu promieniowania. Są to zarówno meble, jak i ściany, a także my sami. Zasada działania tego procesu jest podobna do ogrzewania przez… słońce. Ciepło generowane przez tę gwiazdę również najpierw ogrzewa wszystko wokół, a ogrzane obiekty oddają następnie ciepło do otoczenia.

Czy ogrzewanie folią grzewczą jest zdrowe?

Ogrzewanie przy wykorzystaniu podczerwieni wciąż budzi pewne kontrowersje. Niektórzy obawiają się, że jest to system szkodliwy dla zdrowia. Jaka jest prawda?

Chociaż może wydawać się to zaskakujące, ogrzewanie podczerwienią jest z wielu powodów lepsze dla naszego zdrowia od ogrzewania z wykorzystaniem konwekcji. Tradycyjne grzejniki sprawiają, że rozkład temperatury jest niekorzystny – ciepło rozkłada się nierównomiernie, a najwyższa temperatura znajduje się na wysokości głowi. To może pogorszyć samopoczucie. Dodatkowo konwekcja unosi nie tylko ciepło, ale wzbija w powietrze również kurz. To wyjątkowo uciążliwe dla alergików. W przypadku podczerwieni nie ma mowy o takich odczucia. Temperatura oddawana jest równomiernie, w sposób, który nasze ciało doskonale zna. Nie zachodzi też zjawisko wzbijania się kurzu i innych zanieczyszczeń, więc alergicy mogą odetchnąć pełną piersią. Dodatkowo nie dochodzi także do wysuszenia śluzówek.

Ogrzewanie folią grzewczą nie jest szkodliwe. Co więcej, jest szczególnie wskazane w kilku przypadkach np. gdy ściany są wilgotne i pojawiają się na nich grzyby (ściany ogrzewane podczerwienią są suche), gdy w mieszkaniu przebywa alergik lub gdy mamy w domu zwierzęta.

Gdzie można montować folię grzewczą?

Folia grzewcza jest o tyle uniwersalna, że można ją instalować nie tylko na podłodze, ale także na ścianach czy sufitach. Sprawdza się świetnie zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i biurowych oraz przemysłowych. To rozwiązanie, które można łatwo dostosować do swoich potrzeb.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
meble prowansalskie

Meble w wyszukanym stylu

narzuty na kanapy i fotele

Komplet narzut na kanapę i fotele. Na co zwrócić uwagę?