in

Dom czy mieszkanie – co jest lepszym rozwiązaniem?

Wielu młodych Polaków stoi przed tym wyborem. Budowa domu czy też zakup mieszkania jest inwestycją w niezależność młodych ludzi. W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję, w co chcemy zainwestować i czym jesteśmy zainteresowani – zakupem domu czy mieszkania. Poniżej przedstawimy zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Dom a mieszkanie. Różnica w komforcie

Znajdziemy sympatyków zarówno mieszkań w centrum miasta, jak i domów na obrzeżach. Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby. Decydując się na wybór mieszkania, na pewno ważną kwestią będzie jego lokalizacja. Mieszkania deweloperskie budują się zazwyczaj w miejscach, gdzie jest wszystko, co niezbędne do codziennego funkcjonowania – sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, punkty handlowo – usługowe czy atrakcje. Domy z reguły są budowane na obrzeżach miasta i są dobrym miejscem zamieszkania dla osób zmotoryzowanych. Kupując mieszkanie w bloku, nie musisz się martwić o dojazdy, bo na pewno będziesz mieć możliwość skorzystania z autobusu, tramwaju w niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania.

Decydując się na zakup mieszkania czy budowę domu, warto przejrzeć rynek nieruchomości w różnych miastach w Polsce. Jednym z atrakcyjniejszych miast, pod względem budowy mieszkań deweloperskich oraz domów, jest Opole. Rynek opolski jest zróżnicowany. Możesz sprawdzić to na stronie https://odwlasciciela.pl/domy/sprzedaz/opolskie,opole.html. Wybierając parametry, dostosowane do swoich potrzeb, będzie Ci łatwiej ocenić, na jaki zakup możesz sobie pozwolić.

Marzy Ci się ogród, cisza, spokój, z dala od gwaru samochodów? Dobrym wyborem będzie zapewne dom. Choć nie bez przyczyny często słyszymy, że ,,mając dom ciągle jest coś do zrobienia, mamy duży ogród, ale nie mamy czasu w nim odpocząć. Często bywa tak, że wolne chwile spędza się w ogrodzie na pracach ogrodowych. Jeśli lubisz się zdrowo odżywiać i ważne dla Ciebie jest pochodzenie warzyw i owoców, mając ogród, możesz sam sobie je wyhodować. W ten sposób dajemy sobie możliwość, chociaż sezonowo, nie zaglądać do miastowego warzywniaka.

Mieszkając w domku, można sobie pozwolić na głośniejsze słuchanie muzyki czy wykonywać różnego rodzaju remonty, naprawy o dowolnej godzinie. Decydując się na dom, nie musimy martwić się o miejsce parkingowe oraz płacenie za parkingi. Obecnie w wielu gospodarstwach domowych są dwa samochody, więc wygodne jest, kiedy przyjeżdżamy po pracy, a przed domem nie ma problemu z pozostawieniem aut.

Posiadając dzieci, ważnym atutem jest bliskość do żłobków, przedszkoli, szkół czy na zajęcia dodatkowe. Mając auto, można podwieźć dzieci, ale w praktyce wygląda to tak, że dobrze, jak wszystko jest ,,na wyciągnięcie reki”. Istotna jest również społeczność. Rodziny z dziećmi cenią sobie kontakt z innymi ludźmi i możliwość integracji z innymi dziećmi, np. na przydomowym placu zabaw.

Koszty związane z utrzymaniem domu oraz mieszkania

Poza ceną, jaką musimy zapłacić za nieruchomość, ważne są opłaty eksploatacyjne. Wybierając mieszkanie w bloku, którym zarządza wspólnota bądź spółdzielnia, jedno zmartwienie odchodzi nam. Mając określony czynsz, a w nim zaliczki np. na wodę, wykonujemy jeden przelew i temat się zamyka. Innym argumentem, przemawiającym za mieszkaniem, będzie łatwiejsze utrzymanie czystości, ze względu na mniejszą powierzchnię. Mając dom, będziesz otrzymywać rachunki bezpośrednio od poszczególnych dostawców mediów.

W przypadku mieszkania są większe szanse na jego wynajem. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, nawet po kilku latach będzie nadal w dobrym stanie i nie będzie problemu z jego wynajmem. Chcąc wynająć mieszkanie, niepotrzebny jest duży nakład finansowy w urządzenie go.

Jeśli nadal masz dylemat, w co zainwestować, to należy pamiętać, że każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Kupno mieszkania na pewno ogranicza koszty związane z jego utrzymaniem, ale też ogranicza nas w kwestii swobody oraz ewentualnymi problemami z sąsiadami. Dom wiążę się z większym nakładem finansowym, ale też ma plusy w postaci posiadania ogrody czy niezależności.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Lampy kryształowe – Kiedy warto zdecydować się na ich zakup?

Przechowywanie w duńskim stylu. Sprawdź te witryny i regały.