in

Czym są ściany szczelinowe i kiedy wykorzystuje się je w budownictwie?

Bezpieczne prowadzenie budowy przeważnie wymaga wykonania dodatkowych wzmocnień, szczególnie jeśli mowa o pracy na niższych poziomach. Jednym ze sposobów na to, są ściany szczelinowe, o których więcej w poniższym artykule. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest ten szczególny rodzaj fundamentów i kiedy się go wykorzystuje.

Czym są ściany szczelinowe?

Ściany szczelinowe to konstrukcje, których głównym zadaniem jest zabezpieczenie miejsca pracy oraz samych budowli. Dobrym przykładem mogą być tu ścianki, wykonywane podczas budowy kolejnych kondygnacji garażu podziemnego. Zabezpieczają one powierzchnię użytkową i nie pozwalają na osuwanie się gruntu, oraz zasypanie całej przestrzeni. Ściany szczelinowe, wykonywane na przykład przez specjalistów z www.keller.com.pl często są dodatkowo zbrojone i są w stanie przenosić bardzo duże obciążenia pionowe. Są to umocnienia konstrukcyjne, które wykonywane są ze specjalnego materiału stabilizującego, a poszczególne elementy mogą być wykonywane blisko siebie, tworząc długie szczelne ściany. Mogą być one grube na 500 do 1200 mm i sięgać nawet do 100 m w głąb ziemi.

Kiedy wykorzystuje się ściany szczelinowe?

Ściany szczelinowe, bardzo często wykorzystywane są podczas prowadzenia prac budowlanych na dużych głębokościach. Służą one wtedy do powstrzymywania gruntu przed zasypywaniem miejsca pracy położonego na niskich poziomach, na przykład podczas budowy garażu podziemnego. Takie zastosowanie wynika głównie z tego, że wykonanie ścian szczelinowych z powierzchni jest relatywnie proste, a przede wszystkim nie wymaga prowadzenia dodatkowych wykopów na większym terenie. Właśnie dlatego metoda ta jest również niezwykle przydatna podczas prac w bliskiej zabudowie, na przykład w centrach miast.

Jak wykonuje się ściany szczelinowe?

Ściany szczelinowe tworzone są przez specjalistyczne wybieraki, które usuwają grunt, tworząc głęboką szczelinę, która następnie zostaje wzmocniona. Przeważnie w utworzone szczeliny wprowadzane jest stalowe zbrojenie, które następnie zalewane jest specjalnym roztworem stabilizującym. Niekiedy jednak zdarza się, że ściany szczelinowe nie muszą być dodatkowo zbrojone. Dobrze również pamiętać, że konstrukcje te często wykonywane są w bliskim sąsiedztwie, tworząc większą i jednolitą barierę. W takich przypadkach poszczególne segmenty wykonywane są osobno, a między nie wprowadzane są tymczasowe wzmocnienia stalowe, a po zakończeniu prac, luki między sekcjami są betonowane.

Jak więc widzisz, ściany szczelinowe, to rodzaj fundamentu, który przyjmuje kształt pionowego muru wysokiego nawet na 100 m. Dzięki tej technologii można prowadzić prace na niskich poziomach bez obawy o to, że grunt nagle się osunie. Najczęściej wykonywane są one podczas budowy pomieszczeń lub obiektów położonych pod ziemią, więc jeśli przygotowujesz się do budowy na przykład garażu podziemnego, warto skontaktować się z odpowiednim wykonawcą.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

W jakiej kuchni najlepiej sprawdzą się kolorowe lodówki?

Jaki podajnik na papier toaletowy do łazienki wybrać?