Stosowanie klejów sylikonowych to nic innego jak nowoczesna metoda łączenia ze sobą dwóch elementów. Jest to doskonały wybór do elastycznego klejenia takich materiałów jak szkło, metal, ceramika, aluminium czy sylikon. Na rynku dostępne są zarówno kleje sylikonowe jednoskładnikowe jak i dwuskładnikowe. Jaka jest ich charakterystyka? O tym poniżej!
1. Cechy charakterystyczne kleju sylikonowego
2. Czym są jednoskładniowe kleje sylikonowe?
3. Czym są dwuskładniowe keje sylikonowe?
1. Cechy charakterystyczne kleju sylikonowego
Charakteryzuje się znakomitą przyczepnością bez konieczności wcześniejszego użycia środków do gruntowania. Klej sylikonowy jest także jedynym produktem, który zapewnia powstawanie elastycznej spoiny w przypadku, gdy elementy łączone poruszają się względem siebie. Dzięki tej właściwości stosuje się go wszędzie tam gdzie występują naprężenia i wibracje. Można nim również łączyć elementy o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej.
2. Czym są jednoskładniowe kleje sylikonowe?
Jednoskładnikowy klej sylikonowy to jednoskładnikowa masa sylikonowa utwardzająca się w temperaturze pokojowej. Klej ten niezależnie od działania promieni UV, wody czy panujących warunków atmosferycznych nie traci swojej elastyczności, nie kruszy się i nie pęka, a na powierzchni łączących elementów tworzy gładką i błyszczącą powierzchnię. Dzięki tym zaletom jednoskładnikowe kleje sylikonowe zyskały miano płynnej uszczelki. Jednym z przykładów takiego kleju jest e43 silikon. Jest on niezwykle odporny na proces starzenia czy działanie wszelkiego rodzaju olejów, a swoje właściwości zachowuje nawet do 12 miesięcy po jego otwarciu. E43 silikon często stosowany jest do łączenia różnego rodzaju obudów, profili czy płyt.
3. Czym są dwuskładniowe keje sylikonowe?
Dwuskładnikowy klej sylikonowy to dwuskładnikowa masa sylikonowa utwardzająca się w temperaturze pokojowej lub wyżej. Kleje te w zależności od ich skurczu dzielą się na sylikony kondensacyjne (skurcz na poziomie 1,5%-2%) oraz na sylikony addycyjne (skurcz na poziomie 0,1%). Prędkość utwardzania sylikonów kondensacyjnych reguluje się ilością dodawanego do nich utwardzacza. Dzięki temu znalazły zastosowanie jako zalewa sylikonowa w elektronice i elektrotechnice. Proces utwardzania sylikonów addycyjnych można przyspieszać za pomocą odpowiednie katalizatora lub opóźniać przez zastosowanie inhibitora. Ekekty te możemy również uzyskać poprzez regulację temperatury. Sylikony te znalazły swoje zastosowanie jako zalewa sylikonowa w elektronice oraz jako klej szybkoutwardzalny.