Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się zakup mieszkania prosto od dewelopera. Dla osób nieposiadających doświadczenia związanego z budową domu, to idealne rozwiązanie. Zakup domu od dewelopera to również wygodne rozwiązanie, gdy nie mamy czasu na szukanie ekipy budowlanej, kierownika budowy i doglądanie całego procesu budowy. Co warto wiedzieć przed zakupem domu z rynku pierwotnego? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Sprawdzamy.
Weryfikacja dewelopera
Zanim zdecydujemy się na zakup domu i wybór konkretnego dewelopera, musimy dokładnie sprawdzić wiarygodność sprzedawcy i zweryfikować jego wcześniejsze inwestycje. Pomogą nam w tym m.in. Krajowy Rejestr Sądowy, Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczych, Polski Związek Firm Deweloperskich. Duże znaczenie mają również referencje wystawione przez wcześniejszych klientów. Przed zakupem warto przejrzeć fora internetowe bądź zapytać znajomych o opinie.
Informacje dotyczące domu
Podczas spotkania w biurze sprzedaży warto zadać kilka pytań dotyczących inwestycji deweloperowi. Każdy deweloper powinien dysponować prospektem informacyjnym dotyczącym sprzedawanej nieruchomości. Zawiera on informacje dotyczące zarówno dewelopera, jak i oferowanego domu, prospekt stanowi integralną część umowy deweloperskiej. Znajdziemy w nim informacje m.in. położenie i istotne cechy domu tj. liczba kondygnacji, technologia wykonania, standard prac wykończeniowych, czy dostępne media.
Podczas spotkania warto również zapytać o dodatkowe koszty i opłaty związane z zakupem, formę rachunku powierniczego, zasady obmiaru powierzchni mieszkalnej, czy kartę wyposażenia technicznego domu.
Dokumenty i formalności urzędowe
Decydując się na zakup domu od dewelopera, zyskujemy czas oraz unikamy problemów związanych z obsługą prawną budowy. Kupując dom z rynku pierwotnego, deweloper w dniu podpisania umowy przekazania własności nieruchomości, przekaże nam projekt domu, plany instalacji oraz wszystkie niezbędne dokumenty związane z domem. Unikamy licznych wizyt w urzędach, konsultacji z architektem, notariuszem, a formalności pozostają po stronie sprzedawcy domu.
Cena i standard wykończenia
Cena domu z rynku pierwotnego zależy w dużej mierze od lokalizacji, metrażu, powierzchni działki oraz technologii, w jakiej został zbudowany. Nowe domy w Warszawie będą zdecydowanie droższe niż w mniejszych miejscowościach. Oprócz tych czynników, przeglądając oferty domów, warto zwrócić uwagę, w jakim stanie wykończonych jest dom. W zależności czy dom będzie wykończony w stanie deweloperskim, czy pod klucz, jego cena będzie inna.
Dom w stanie deweloperskim będzie najczęściej posiadał tynki na ścianach oraz wylewki na podłogach, stolarkę okienną oraz drzwi zewnętrzne. Doprowadzone będą również instalacje tj. woda, prąd, kanalizacja. Konieczne będzie doliczenie kosztów związanych z wykończeniem podłóg, ścian, montaż drzwi wewnętrznych, sanitariatów oraz zakup mebli i dodatków. Wielu deweloperów oferuje domy pod klucz, czyli gotowe do wprowadzenia. To rozwiązanie jest szczególnie doceniane przez osoby ceniące sobie wygodę i oszczędność czasu, wiąże się ono jedna z większymi kosztami.