Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Pozwalają czerpać czystą energię ze słońca i znacząco zmniejszyć kwoty rachunków za prąd. Są rozwiązaniem ekologicznym, odpowiadającym współczesnym trendom. Dają też większe poczucie energetycznej niezależności. Dla prywatnego inwestora zainteresowanego stworzeniem własnej minielektrowni fotowoltaicznej przy wyborze paneli słonecznych istotnych powinno być co najmniej kilka czynników. Zobacz, czym się kierować, wybierając panele fotowoltaiczne.
Program rządowy „Mój Prąd” – dlaczego warto bliżej się nim zainteresować?
Czy wiesz, że przy montażu paneli fotowoltaicznych możesz skorzystać z dofinansowania rządowego? Program „Mój Prąd” jest instrumentem, który wspiera inwestorów indywidualnych we wdrażaniu rozwiązań w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Jest on skierowany do osób, które realizują u siebie instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2-10 kW. W ramach akcji możesz uzyskać zwrot w wysokości maksymalnie 50% wartości poniesionych nakładów. Kwota dotacji nie może przekroczyć 5 tysięcy złotych. Najpierw musisz jednak zainwestować swoje środki, doprowadzić inwestycję do końca, a dopiero gdy będzie już ona podpięta do sieci energetycznej, wypełnić formularz o dotację. Wniosek jest przygotowany z myślą o osobach, które produkują prąd na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Sprawdź, jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę, poszukując paneli fotowoltaicznych dla swojego domu.
Po pierwsze: wymiary paneli fotowoltaicznych
Wymiary paneli wpływają na to, jak dużo modułów zmieści się na danym dachu. Bardzo powszechnie spotykanym rozwiązaniem są paneli o wymiarach 1,70 m x 1 m. Nieco rzadziej stosuje się moduły fotowoltaiczne o wymiarach 2 m x 1 m.
Po drugie: rodzaje paneli fotowoltaicznych
Na rynku istnieją różne typy paneli – zarówno monokrystaliczne, jak też polikrystaliczne. Panele monokrystaliczne są zbudowane z czarnych ogniw, a wraz z popularyzacją urządzenia stają się one coraz przystępniejsze cenowo. Ważny jest też podział z uwagi na budowę modułów – specjaliści bez problemu wyjaśnią różnice pomiędzy dostępnymi rodzajami.
Po trzecie: cena paneli fotowoltaicznych
Z perspektywy inwestycji i szybkości jej zwrotu istotna przy zakupie paneli fotowoltaicznych jest również ich cena. Każdy użytkownik chce zoptymalizować ponoszone wydatki. Nie warto kierować się jednak wyłącznie niską ceną. Środkowa półka cenowa powinna spełnić wymagania domowników, wykazać się wydajnością i charakteryzować się dobrym stosunkiem ceny do jakości. W przypadku najwyższej półki cenowej czas zwrotu z inwestycji wydłuża się o jakieś dwa lata (z 7 do około 9 lat).