Pościel, nawet ta wykonana z najwyższej jakości tkanin, pod wpływem czasu traci swoje właściwości – materiał staje się szorstki i znacznie mniej wytrzymały. Aby spowolnić ten proces, należy odpowiednio o niego dbać. Jak prać pościel, aby mogła cieszyć jak najdłużej?
Pranie pościeli – jak to robić?
To, jak pierze się pościel, ma znaczny wpływ na jej trwałość. Używanie nieodpowiednich środków może spowodować odbarwienia, a nawet uszkodzić strukturę tkaniny. Jak więc prawidłowo prać prześcieradła i poszewki na kołdrę oraz poduszki?
- Niska temperatura. Pościel bawełniana może zostać oczyszczona z kurzu i zabrudzeń już w 60 stopniach, a wyższa temperatura może powodować jej deformację, np. skurczenie.
- Pranie na lewą stronę. W ten sposób uniknie się zmian w teksturze tej strony materiału, która ma kontakt ze skórą. Pozwala to także zmniejszyć wpływ prania na kolor tkaniny.
- Zapięte guziki. W ten sposób zapobiega się zaplątaniu i uszkodzeniu tkanin.
- Delikatne detergenty. Silne środki chemiczne, a zwłaszcza wybielacze, osłabiają włókna, co sprawia, że pościel staje się bardziej podatna na rozdarcia.
- Zalecenia producenta. W zależności od tego, z jakiej tkaniny pościel jest wyprodukowana, jej wymagania pielęgnacyjne mogą się różnić. Wszelkie informacje na ten temat powinny znajdować się na metce.
Ważne jest też to, aby unikać prania pościeli z innymi elementami garderoby. Metalowe części, np. zamki w spodniach, mogą uszkodzić tkaninę. Ponadto ubrania zazwyczaj wymagają innej temperatury i trybu prania.
Czy nową pościel trzeba prać?
Choć producenci pościeli zazwyczaj nie zamieszczają takiej informacji na opakowaniu, nowo zakupione tekstylia sypialniane należy koniecznie wyprać. Na materiale mogą znajdować się substancje chemiczne i zanieczyszczenia pozostałe po procesie produkcji. Ponadto, pościel zaraz po wyjęciu z opakowania jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Wypranie jej nada jej miękkości i ładnego zapachu.
Czy trzeba prasować pościel?
Prasowanie pościeli po praniu to coraz częściej pomijany etap pielęgnacji. Nic dziwnego – jest czasochłonny i nużący, a wiele tkanin w ogóle tego nie wymaga. Jest tak w przypadku pościeli z satyny bawełnianej dostępnej w Hop Sklep, której gładka i śliska struktura sprawia, że materiał się nie gniecie. Na tkaninach lnianych natomiast każde zagniecenie jest widoczne, a w dodatku trudne do usunięcia. Osoby nie przepadające za użyciem żelazka powinny więc zrezygnować z lnu na rzecz kory, której wręcz nie wolno prasować – straciłaby wtedy swoją charakterystyczną teksturę.
Prasowanie pościeli jest jednak konieczne w przypadku osób uczulonych na kurz. Choć pranie w temperaturze 60 stopni powinno zabić wszystkie roztocza, warto wykonywać ten dodatkowy krok pielęgnacji. Gorąco żelazka daje pewność, że tkanina jest całkowicie higieniczna.
Jak często prać pościel?
Zarówno poszwy, jak i prześcieradła, należy regularnie prać. Zaleca się wykonywanie tego co najmniej raz w miesiącu. Alergicy powinni wymieniać pościel na świeżą nawet co tydzień. Częstotliwość prania powinna się zwiększyć także podczas letnich miesięcy. W czasie gorących nocy ciało się poci, a wilgoć tę wchłania materiał poszwy. Stwarza to idealne warunki do rozwoju roztoczy i bakterii.