in

Już dziś zadbaj o swój trawnik!

Chcesz zaskoczyć bliskich i gości idealnie zielonym trawnikiem. Wiele godzin spędzasz na tym, aby zyskał odpowiedni wygląd: podlewasz, kosisz i nawozisz, ale efekt wciąż nie jest zadowalający? Być może niewłaściwy odczyn gleby jest tego winowajcą. Jeśli odczyn pokaże nam wysokie zakwaszenie gleby, zastosujmy wapnowanie.

Kłopoty z wapnem?

Na początek warto powiedzieć sobie o czymś niezwykle podstawowym. Wiele osób myli dwa terminy, zastanawiając się nad tym, czy powiedzieć: wapń czy wapno? Pamiętajmy, że wapń to pierwiastek odpowiedzialny za budowę naszych kości, natomiast wapno to materiał budowlany i chemiczny. Wielką pomyłką jest mówienie, że zażyliśmy wapna lub że w mleku mamy znajdziemy jego dostatek. Zapamiętajmy: w mleku jest wapń, a na budowie wapno.

Czym charakteryzuje się wapnowanie trawnika?

Wapnowanie trawnika służy przede wszystkim podwyższeniu pH gleby. Powinniśmy więc stosować ten zabieg tylko wtedy, gdy ziemia w naszym ogrodzie jest zbyt kwaśna, tzn. odczyn gleby wynosi 5,5 pH lub mniej. Idealny trawnik urośnie natomiast na glebie o pH wynoszącym 6-7 pH, a więc lekko kwaśnym. Pamiętajmy o tych parametrach, w przeciwnym razie, gdy zwapnujemy nasz zielony trawnik, w szybkim tempie pogorszymy jego stan. Warto dodać, że wapnowanie służy także pozbyciu się niechcianych chwastów lub uciążliwego mchu. Wapnowanie trawnika to wiele innych korzyści: nasze rośliny szybciej przyswoją sobie składniki pokarmowe z gleby, dbamy o rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, dbamy o zdolności magazynowania wody. Jednak na czym polega sam zabieg wapnowania trawnika?

Nie jest to skomplikowany zabieg ogrodniczy. Wystarczy, że zakupimy odpowiedni nawóz wapniowy, którym pokryjemy całą powierzchnię trawnika. Przed wapnowaniem trawnika musimy odpowiednio przygotować glebę. Oczyśćmy ją z martwej trawy, martwych roślin, najlepiej wertykulując powierzchnię. Tak oczyszczony trawnik gwarantuje nam, że wapno przedostanie się także do głębszych warstw gleby i skuteczniej podwyższy pH.

Które wapno wybrać?

Jeśli dopiero projektujemy nasz ogród, warto dokonać wapnowania gleby przed tym, jak wyrośnie na niej trawnik. Często ogrodnicy wybierają wapno tlenkowe, które silnie działa na zakwaszoną glebę. Z kolei najczęściej wybieramy nawóz węglanowy(dolomit, kreda nawozowa) do istniejących już trawników. Jego działanie jest znacznie wolniejsze, ale mniej agresywnie działa on na glebę, co harmonizuje rozrost roślin na naszym trawniku. Jeśli jednak na naszym trawniku przede wszystkim rośnie mech, warto wybrać nawóz wapniowo-magnezowy. Rozsypane wapno szybko wnika to podłoża, więc nie musimy się martwić, że na wiele dni pozostaniemy z jego śladami na trawniku.

Kiedy zadbać o odpowiednie pH trawnika?

Wapnowanie trawnika to ważna ingerencja w glebę. Dlatego nie zawsze będziemy mogli przeprowadzić ten zabieg. Przede wszystkim należy wapnować trawnik odpowiednim nawozem co 3-4 lata. Najlepiej, kiedy wykonamy ten zabieg jesienią lub wczesną wiosną. W tym okresie rośliny są jeszcze w stanie spoczynku, nie rozpoczynają rosnąć, więc rozsypany wtedy nawóz da im właściwą glebę, zanim zaczną wegetować.

Pamiętaj, że wapnując trawnik, musisz zadbać o właściwe zabezpieczenie go przed dostępem zwierząt oraz dzieci. Przechowuj nawozy wapniowe w wodoszczelnej folii. Jeśli jesteśmy właścicielem dużego trawnika lub chcemy kupić cały zapas nawozu wapniowego, warto zaopatrzyć się także w niezwykle praktyczny czujnik poziomu materiałów sypkich. Nie będziemy musieli dotykać wapna ręką, wystarczy umieścić czujnik, by wiedzieć, ile jeszcze nawozu nam zostało i ewentualnie zaplanować kolejne zakupy.

Warto wiosną i jesienią zadbać o nasz trawnik, który podziękuje nam za odpowiednie pH gleby szybciej, niż myślimy!

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Dziecko idzie do szkoły. Jakie zmiany wprowadzić w pokoju dziecięcym?

Wyposażenie kuchni – 5 niezbędnych garnków i patelni