in

Jak pomalować nierówne ściany i sufit?

Pomalowanie powierzchni tak by była idealnie gładka jest bardzo proste. Jednak fachowcy nieraz muszą wykończyć pomieszczenie, w którym powierzchnia ścian i sufitu jest nierówna lub chropowata. Co w takiej sytuacji zrobić, jakie techniki i akcesoria malarskie sprawdzą się najlepiej? Przeczytaj!

Przygotowanie powierzchni – fundament dalszych prac

Przed przystąpieniem do malowania, trzeba najpierw dokładnie przyjrzeć się powierzchni ściany. Podłoże powinno być suche i w miarę możliwości gładkie. Jeśli na ścianie znajduje się stara, łuszcząca się powłoka poprzedniej farby, to należy ją usunąć. DO tego celu stosuje się narzędzia mechaniczne (szpachelkę, szlifierkę lub papier ścierny), ale niekiedy trzeba sięgnąć po opalarkę lub środki chemiczne do zmiękczania i odspajania starych powłok. Wszystko zależy od tego, jakiej farby użyto w czasie poprzednich prac remontowych.

Jak sobie radzić z dużymi nierównościami

Po dokładnych oględzinach ścian i sufitu, a niekiedy dopiero po usunięciu poprzedniej powłoki malarskiej, może się okazać, że na powierzchniach występują duże nierówności. Gdybyś od razu przystąpił do gruntowania i malowania właściwego, efekt mógłby odbiegać od oczekiwań klienta. Jeśli nierówności są bardzo duże, rozważ wyrównanie ścian poprzez położenie płyty kartonowo-gipsowej lub zastosowanie gładzi gipsowej i masy naprawczej. Dzięki temu bez problemu uzyskasz gładką i łatwą  do malowania powierzchnię. Następnie wygładź, odpyl i zagruntuj ściany i sufit, aby przygotować je do malowania właściwego.

Niewielkie nierówności można zamaskować

Niekiedy ściany są nierówne względem sufitu, co widać na łączeniach obu płaszczyzn. Możesz w prosty sposób ukryć te nierówności. Wystarczy, że pomalujesz sufit na biało i w górnej części ściany zastosujesz tzw. pasek, czyli delikatne odcięcie. Wykorzystując poziomicę laserową, wyznacz linię prostą wzdłuż wszystkich ścian. Zaznacz ją przy użyciu taśmy malarskiej. Linia powinna się znajdować wysoko, tak by odcinek ściany malowany na biało nie miał więcej niż kilka centymetrów. Ostateczna szerokość odcięcia powinna być uzależniona od wysokości danego pomieszczenia.

Czym pomalować nierówne ściany?

Niektórzy klienci wiedzą, że ściany i sufit nie są idealnie równe, ale mimo to zlecają wykonanie prac malarskich. Jeśli chcesz, żeby niedoskonałości nie rzucały się w oczy, wybierz farby do ścian o odpowiednich właściwościach. Doskonałym rozwiązaniem będą głęboko matowe farby marki Dulux Professional, przeznaczone dla fachowców. Farby Dulux Professional tworzą antyrefleksyjną powłokę, która w minimalnym stopniu odbija światło. Gdy promienie słońca padają na ścianę, zostają skutecznie rozproszone, przez co nie widać na niej załamań i drobnych wybrzuszeń. Do uzyskania idealnego efektu w większości wypadków wystarczy nałożyć dwie warstwy.

Oferta marki Dulux Professional obejmuje m.in. głęboko matową farbę w kolorze białym, która świetnie się sprawdzi do wyrównania powierzchni sufitu i ścian oraz matowe farby o właściwościach hydrofobowych, farby plamoodporne i farby o wysokiej odporności na ścieranie. W efekcie szybko znajdziesz produkt, który spełni oczekiwania Twojego klienta.

Jak wybrać wałek malarski do nierównych ścian?

Pomalowanie nierównej ściany może stanowić nie lada wyzwanie. Dlatego do takiej pracy warto się dobrze przygotować. Podstawą będzie wybór odpowiedniego wałka. Jeśli powierzchnia jest tylko lekko chropowata, to zdecyduj się na wałek o długości włosia 13-15 mm. W takim wypadku dobrze się sprawdzi wałek sznurkowy, wałki z mikrofibry oraz wałki z poliestru z dodatkiem mikrofibry. W swojej pracy możesz się spotkać z bardzo różnymi sytuacjami. Dlatego pod ręką zawsze miej ze sobą różne rodzaje wałków i pędzli do malowania narożników, grzejników, rur i innych trudno dostępnych miejsc. Dzięki przygotowaniu odpowiednich narzędzi sprawnie uporasz się z każdym zleceniem.

Malowanie nierównych powierzchni jest pracochłonne i często wymaga wykonania dodatkowych czynności. Wyceniając usługę dla klienta, musisz wziąć pod uwagę czas, jaki będziesz musiał przeznaczyć na przygotowanie ścian do malowania. Pamiętaj, że nawet nierówne i chropowate ściany można dobrze pomalować, jeśli tylko użyjesz odpowiedniej techniki i wybierzesz dobrej jakości farby Dulux Professional.

0 0 oceny
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jakie dokumenty są niezbędne przy nabyciu pojazdu w komisie samochodowym?

Jakie dokumenty są niezbędne przy nabyciu pojazdu w komisie samochodowym?

Systemy wystawiennicze na targi – jakie ekspozytory wybrać?